fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Koneser. Kto to jest? Definicja i synonimy

Można być koneserem sztuki, wina albo kobiecych wdzięków. Słowo ma pochodzenie francuskie, a jak przystało na ten szlachetny język, koneserem nazywa się osobę lubującą się w rzeczach o dużej wartości. Kim jest w takim razie koneser? Co dokładnie oznacza to słowo?

Koneser kto to jest kim jest słownik definicja znaczenie słowa przykłady użycia synonim inaczej Polszczyzna.pl

Koneser zna i lubi

Koneserem określa się kogoś, kto jest znawcą w danej dziedzinie. Ale sama znajomość rzeczy w żadnym razie nie wyczerpuje definicji omawianego słowa. Bycie koneserem oznacza bowiem również bycie wielbicielem, entuzjastą czy sympatykiem. Stąd też „obejrzeć coś okiem konesera” oznacza umiejętność właściwej oceny, której wyznacznikiem jest prawdziwa wartość danej rzeczy, mająca dla konesera duże znaczenie.

Mamy np. w Polsce rodzimą wytwórnię alkoholi o wdzięcznej nazwie „Koneser”, co niewątpliwie dobrze świadczy o oferowanych produktach, a z całą pewnością o ogromnej wiedzy i wielkiej pasji jej założycieli.

Kto to jest koneser? Definicja słowa

Definicja słowa koneser brzmi następująco:

  1. Osoba, która doskonałe się na czymś zna i jednocześnie się w tym lubuje; to prawdziwy znawca i miłośnik rzeczy wartościowych, często pięknych i wytwornych, wyróżniających się ze względu na wysoką jakość.

Przykłady z życia:

Jeśli ślimaki, żabie udka, omlety i tarty to twoje ulubione dania, a receptury na te przysmaki nie stanowią dla ciebie tajemnicy, to prawdopodobnie jesteś koneserem kuchni francuskiej.

Niektórzy nazywają siebie koneserami wszystkiego, co lubią – pizzy, starych albumów winylowych, a nawet kreskówek – ponieważ bardzo dużo o tym wiedzą, są prawdziwymi pasjonatami.

Wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa koneser

Pomocne w zapamiętaniu tego, kim jest koneser, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • Znawca,
  • pasjonat,
  • miłośnik,
  • profesjonalista,
  • fachowiec,
  • mistrz,
  • zapaleniec,
  • specjalista
  • zawodowiec,
  • profesjonał,
  • fachura.

Etymologia słowa koneser

Słowo koneser pochodzi z francuskiego connaisseur, a utworzone zostało za sprawą łacińskiego cognōscere (= ‘uczyć się, wiedzieć, znać’).

Popularne połączenia słowa koneser

  • Koneser sztuki, muzyki, literatury, teatru, filmu, tańca, wina, kuchni,
  • być, stać się koneserem czegoś,
  • wielki, prawdziwy koneser.

Wyrazy pokrewne

  • Koneserka,
  • koneserski, konesersko,
  • koneserstwo.

Koneser – ekspert i pasjonat

Koneser lubuje się w sztuce, winach, dobrym jedzeniu albo muzyce i zna się na nich. Bywają również koneserzy kobiecej urody, chociaż w tym przypadku łatwo się otrzeć o ironiczny wydźwięk słowa, a tym samym niechcący kogoś urazić. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z urodą oryginalną, wymykającą się powszechnie przyjętym kanonom piękna.
Możliwości omawianego słowa sprawiają ponadto, że koneserem (całkiem poważnie) określimy wielbiciela francuskich win z najwyższej półki i (z przymrużeniem oka) prawdziwego smakosza nieco tańszych napojów, zwanych sympatycznie jabolami.

Kłopotliwe więc może okazać się określenie wyznaczników rzeczy wartościowych, wytrawnych i tych w dobrym guście. Na szczęście nie ma takiej konieczności, potencjał języka jest zaś prawie nieograniczony. Gdyby ktoś jednak przypadkiem zapomniał, czym jest ironia i sarkazm, spieszymy z przypomnieniem:

Sarkazm i ironia – drobna złośliwość czy wredny komentarz?.

Przykłady użycia słowa koneser w literaturze

Radek Sikorski płynie na falach swojej angielszczyzny, sprawia mu ona rozkosz, smakuje ją tak, jak koneser delektuje się dobrą whisky, cygarem albo koniakiem.

Daniel Passent, Choroba dyplomatyczna

Chciałem robić wszystko jakby od niechcenia, jak stary koneser sztuki kupowania coli z automatu, ale muszę przyznać, że ręce mi drżały.

Roman Antoszewski, Kariera na trzy karpie morskie

Przykłady użycia słowa koneser w prasie

Rzadko zdarza się prawdziwy koneser. Najwięcej jest chętnych na kawy smakowe, np. irlandzką, a z tradycyjnych najczęściej kupowana jest kolumbijska i kostarykańska.

Małgorzata Zielińska-Fazan, „Polityka”, 2004

Koneser potraktowałby ją obojętnie, koneser z poczuciem humoru – pobłażliwie, mieszczanin z pogardą.

Katarzyna Jaruzelska-Kastory, Wzniesiony sobie dom, „Gazeta Wyborcza”, 1999

Przykłady użycia słowa koneser w internecie

Nie lubie z reguły jak ktoś to próbuje wcisnąć ludziom, że tylko ambitne kino, że jaki to nie jest koneser kina itd. Osobiście gardzę takimi ludźmi. Sam dzielę filmy na dobre i złe.

Wielkie kino, forumowisko.pl, 2008 [pisownia oryg.]

Ten koneser wina mieszka na Grochowie, czyli w lumpiarskiej dzielnicy Warszawy.

Rozmowa – Marek Bieńczyk, Onet.pl – Rozmowy, 2002

Odmiana słowa koneser

liczba pojedyncza
M. koneser
D. konesera
C. koneserowi
B. konesera
N. koneserem
Ms. koneserze
W.   koneserze
liczba mnoga
M. koneserzy
D. koneserów
C. koneserom
B. koneserów
N. koneserami
Ms. koneserach
W.   koneserzy

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.