fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Najdłuższe polskie słowa – subiektywny ranking

Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa jest nie lada wyzwaniem, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. W związku z tym listy najdłuższych polskich słów są raczej umowne i subiektywne – znalezienie tego jedynego wymagałoby przewertowania słowników języka polskiego i przerachowania liter w co dłuższych wyrazach.

Najdłuższe polskie słowa – subiektywny ranking - Polszczyzna.pl

Są oczywiście słowa, które można wydłużać niemal w nieskończoność, np. praprapraprapra… babka oraz liczebniki, dlatego zostały one pominięte w poniższym zestawieniu, wykluczone zostały również wyrazy z prefiksami: anty-, bez-, auto-, prze-, naj- etc. oraz sufiksami: -znawstwo, -izm etc., podobnie jak nazwy własne i nazwy związków chemicznych.

Po krótkim wstępie przedstawiamy ranking najdłuższych polskich słów:

  • Konstantynopolitańczykowianeczka – ten wyraz jest przez wiele osób uznawany za najdłuższe polskie słowo. Jednak co do tego, czy można je w ogóle uznać za polski wyraz, ma wątpliwości sam profesor Bańko1 i nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
  • Pięćdziesięciogroszówka – jeśli ktoś nie uznaje wyrazu z pierwszego miejsca listy za najdłuższy, to w tym przypadku nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Pięćdziesięciogroszówka to dwudziestotrzyliterowy pełnoprawny polski wyraz. Jest to prawdopodobnie najdłuższe słowo notowane w słownikach (dotąd nie zostało obalone).

Kolejne miejsca na liście budzą mniej wątpliwości:

  • Dźwiękonaśladownictwo – to oddawanie brzmienia jakiegoś zjawiska za pomocą wyrazu, jest to częsty zabieg w poezji.
  • Europarlamentarzysta – choć ten wyraz pojawił się w naszym języku dosyć niedawno, zdecydowanie zasługuje na miejsce w rankingu.
  • Dwudziestogroszówka – kolejna moneta o długiej nazwie, aż szkoda, że nie są produkowane monety siedemdziesięciogroszowe.
  • Dziesięciogroszówka – jak widać, nazwy monet o niskim nominale zdecydowanie zdominowały ranking.

  • Niepodległościowiec – wyraz szczególnie często używany w mediach podczas licznych obchodów świąt narodowych.
  • Antropomorfizacja – ten długi wyraz oznacza nadawanie cech ludzkich przedmiotom, zwierzętom, roślinom etc.
  • Lumpenproletariat – wyraz nieco już zapomniany, oznaczający niegdyś dolną, biedniejszą warstwę społeczeństwa.
  • Wyselekcjonowany – wyraz używany głównie przez supermarkety, które sprzedają jedynie wyselekcjonowane warzywa i owoce, zamiast zwyczajnie wybranych.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Złożenia, zrosty i zestawienia – wyrazy złożone

Oczywiście są wyrazy o dokładnie takiej samej liczbie liter, jak te ujęte w powyższym zestawieniu, jednak nie sposób je wszystkie do niego włączyć. Czy znacie dłuższe polskie słowa, które nie zostały uwzględnione w rankingu?

1 https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/najdluzsze-slowo;14000.html

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej. Uwielbia podróże po Polsce, szczególnie do miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc. Sporo czyta, z zapałem hoduje domowe rośliny i stara się żyć zgodnie z ideą zero waste, bo dobro planety leży jej na sercu.

X