fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pomoże czy pomorze – która forma jest poprawna?

Pozornie różnica jest niewielka. Powyższe słowa brzmią bowiem identycznie, a różni je zaledwie jedna litera. Która forma jest więc poprawna: pomoże czy pomorze? Którą z nich wybrać?

pomoże czy pomorze jak się pisze poprawna forma właściwa która jest jak pisać jak zapisać właściwy zapis pytanie wyjaśnienie odpowiedź hasło słownik poradnik Polszczyzna.pl

Pomoże czy pomorze – która forma jest poparwna?

Pomoże czy pomorze – która forma jest poprawna?

Tak więc pomoże czy pomorze? Odpowiedź jest prosta – obydwie powyższe formy są poprawne. Mają jednak inne znaczenia, dlatego ich użycie uzależnione jest od kontekstu zdania i celu wypowiedzi.

Pomoże – co to znaczy?

Forma pomoże to forma 3. osoby liczby pojedynczej czasu przyszłego czasownika pomóc.

Jeśli zaś chodzi o pisownię omawianego słowa, to zgodnie ze znaną wszystkim zasadą ortograficzną ż piszemy, kiedy w innych formach tego samego wyrazu albo w wyrazach pokrewnych zachodzi wymiana ż g (np. ważnywaga, możemógł).

W tym wypadku wymianę głoskową widać wyraźnie:

pomoże pomogę/pomogłem itd.

Pisownia rz i ż nie ogranicza się jednak do przytoczonej powyżej reguły, a każda okazja jest dobra, żeby przypomnieć sobie pozostały zasady:

Pomorze – co to znaczy?

Pomorze to z kolei nazwa oznaczająca region geograficzno-historyczny, położony nad Morzem Bałtyckim.

Należy jednak od razu mocno podkreślić, że w tym znaczeniu słowo to piszemy dużą literą, podobnie jak nazwę mieszkańca tego regionu, czyli Pomorzanin.

Tym samym kolejny raz zachęcamy do odświeżenia pamięci:

Pomoże czy Pomorze – czy to wszystko, o czym trzeba wiedzieć?

To jednak nie wszystko, bo w pewnym wypadku słowo pomorze napiszemy małą literą. Chodzi o formę miejscownika i wołacza liczby pojedynczej rzeczownika pomór w znaczeniu 'wirusowa choroba świń, drobiu i dzików' oraz 'epidemia wywołana chorobą zakaźną (dawniej)'.

Za pisownię wyrazu pomór w tych przypadkach odpowiada natomiast zasada mówiąca, że rz piszemy, kiedy w innej formie tego samego wyrazu lub w słowach pokrewnych zachodzi wymiana głoskowa rz r (np. morzemorski, na dworzedwór), ale powtórkę z pisowni rz i ż mamy już przecież za sobą.

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.