Proletariat – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Słowo, które jest tematem niniejszego artykułu, kojarzy się głównie z komunizmem i okresem PRL-u. Skojarzenie to jest jak najbardziej poprawne, chociaż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że korzenie proletariatu sięgają aż czasów starożytnego Rzymu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o słowie proletariat, przeczytajcie poniższy tekst. Oprócz definicji wyrazu znajdziecie w nim również synonimy i przykłady użycia.
Proletariat – co to jest? Definicja słowa
1Proletariat to klasa społeczna składającą się z robotników najemnych, zwłaszcza zatrudnionych w przemyśle. Czasem określa się też w taki sposób najuboższe warstwy społeczeństwa.
2W starożytnym Rzymie gdy mówiono o proletariacie, to miano na myśli warstwy najuboższych obywateli. Ludzie należący do tej grupy społecznej nie mieli zbyt wielu praw. Antyczny proletariat w okresie późnej republiki i wczesnego cesarstwa był warstwą utrzymywaną przez państwo poprzez darmowe rozdawnictwo zboża i inne podarki.
Proletariat – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest proletariat, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Lud,
- lumpenproletariat,
- masy,
- robotnicy,
- klasa robotnicza,
- biedota,
- plebs,
- pospólstwo,
- motłoch,
- gmin,
- nędza,
- warstwa najuboższa.
Proletariat – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Polski, światowy, liczny proletariat,
- proletariat miejski,
- proletariat i chłopstwo,
- głos proletariatu.
Wyrazy pokrewne
- Proletariacki,
- proletariackość,
- proletariusz,
- proletariuszka.
Proletariat – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Skoro proletariat powstało w starożytnym Rzymie, to słowo pochodzi rzecz jasna z łaciny. Wywodzi się od proletarius, co tłumaczy się jako ‘należący do najuboższej klasy’, ‘niepłacący podatków’, ‘dający państwu tylko potomstwo’, a proletarius z kolei pochodzi od proles – ‘latorośl’, ‘potomstwo’.
Przykłady użycia wyrazu proletariat
Te enuncjacje towarzyszki lekarki wywarły na słuchaczach silne wrażenie. Co więcej, wytworzyły jakieś poruszenie umysłów, które dotychczas znajdowały się w stanie biernego słyszenia wyrazów — „klasa”, „proletariat”, „burżuazja”, „robotnik”, „walka klas” itd. Lecz na skutek tych enuncjacji i Cezary poczuł w sobie właściwą mu przekorność. Każde bowiem uwydatnienie pewnych prawd za pomocą mówionego słowa — uwydatniało zarazem braki i wady argumentacji, a nadto przywodziło na pamięć rzeczywiste obrazy zaprzeczające z gruntu słowom głoszonym jako prawdy.
Stefan Żeromski, Przedwiośnie
Partia nie musi obawiać się proletariatu. Pozostawiony sobie, będzie tak samo funkcjonował z pokolenia na pokolenie przez najbliższe stulecia, pracując, płodząc potomstwo i umierając, nie tylko pozbawiony wszelkiego odruchu buntu, lecz również umiejętności wyobrażenia sobie innego, lepszego świata. Proletariusze mogliby się stać niebezpieczni tylko wtedy, gdyby w wyniku postępu technicznego zaszła konieczność zapewnienia im lepszego wykształcenia; jednakże odkąd ustał wyścig militarny i gospodarczy, poziom szkolenia proli nieustannie spada. Jest właściwie sprawą obojętną, co myślą masy; ponieważ reprezentują zerowy poziom inteligencji, mogą cieszyć się wolnością myśli.
George Orwell, Rok 1984