W porządku czy wporządku? Wyjaśniamy, która forma jest poprawna!
W porządku czy wporządku – jak to zapisać, by uniknąć błędu? Razem czy osobno? Co prawda w internecie można spotkać oba zapisy, lecz tylko jeden z nich jest poprawny. Który? O tym piszemy w naszym artykule!
W porządku czy wporządku? Która forma zapisu jest poprawna?
Nie ma tutaj wariantywności, dlatego poprawny jest tylko jeden zapis – rozłączny, czyli w porządku. Zaznaczamy, że wporządku jest formą niepoprawną, niestety dość mocno rozpowszechnioną w internecie, szczególnie gdy przeanalizujemy teksty, które możemy odnaleźć na dyskusyjnych forach internetowych i portalach społecznościowych.
W porządku, tylko dlaczego piszemy to oddzielnie?
Na postawione wcześniej pytanie, tj. „Która forma jest poprawna: w porządku czy wporządku?” znamy już odpowiedź, ale dlaczego stosujemy zapis rozłączny?
Otóż zgodnie z zasadami pisowni wyrażenia przyimkowe, czyli połączenia przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami zasadniczo pisze się rozdzielnie.
W naszym przypadku mamy do czynienia z wyrażeniem przyimkowym zbudowanym z przyimka w i rzeczownika porządek w miejscowniku (o kim? o czym?).
Inne przykłady takich wyrażeń to:
w okamgnieniu,
w rzeczy samej,
w poprzek.
W porzo czy wporzo?
Obecnie w słownikach znajdziemy tylko jedną poprawną formę zapisu, jest nią łączne wporzo. To wyraz potoczny, który pochodzi oczywiście od skrócenia w porządku.
W porządku czy wporządku? Już wszystko jasne! Przykłady w zdaniach
Na końcu spójrzmy na kilka przykładów poprawnego zapisu wyrażenia w porządku, który odnajdziemy w literaturze:
W porządku, ja też się spieszę. Do widzenia.
Mariusz Sieniewicz, Czwarte niebo
Zawsze był w porządku, ale kiedy go zamykali, okazywał się świnią, bo to usprawiedliwiało bezczynność innych i pozwalało trwać w złudnym poczuciu własnego bezpieczeństwa.
Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski, Między Panem a Plebanem
– Trochę szkoda. Co u ciebie słychać?
– Wszystko w porządku.
Mariusz Cieślik, Śmieszni kochankowie