fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wieczerza – co to jest? Definicja i przykłady użycia

Omawiany w tym artykule wyraz, jakim jest wieczerza, związany jest z posiłkiem. Wieczerza – piękne, nieco zapomniane polskie słowo. Co więcej, od tego słowa powstał również czasownik oznaczający spożywanie tego posiłku. O jakim posiłku mowa? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Wieczerza co to jest? Definicja znaczenie synonimy kolacja słownik Polszczyzna.pl

Przygotujmy wieczerzę

We współczesnej polszczyźnie wieczerza wyszła już z powszechnego użytku. Funkcjonuje jedynie w określeniach wieczerza wigilijna oraz Ostatnia Wieczerza. Teraz pewnie domyślacie się już, co nazywano wieczerzą.

Wieczerza – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Wieczerza to dawna nazwa posiłku wieczornego, na który my dzisiaj mówimy kolacja. Od rzeczownika wieczerza powstał czasownik wieczerzać, który oznaczał jeść wieczerzę.

W dawnej polszczyźnie wieczerza oznaczała codzienny wieczorny posiłek, natomiast kolacja miała znaczenie podniosłe, określała ucztę, biesiadę, na którą przychodziło wielu gości. Jak zauważą wnikliwi obserwatorzy języka, uległo to zmianie. Dziś, gdy mówimy o wieczerzy, mamy przede wszystkim na myśli wieczerzę wigilijną, czyli najbardziej uroczystą kolację w ciągu całego roku, na którą bardzo często zjeżdża się cała rodzina. Z kolei kolacja stała się zwyczajnym określeniem wieczornego posiłku.


Ostatnia Wieczerza

Słowo wieczerza odnosi się również do posiłku, który Jezus spożył wraz z apostołami dzień przed swoją śmiercią na krzyżu. Była to uczta paschalna, spożywana na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W Kościele katolickim każda msza święta jest pamiątką zarówno Ostatniej Wieczerzy, jak i śmierci Jezusa na krzyżu.

Wyrazy pokrewne

  • Wieczernik,
  • wieczerzać,
  • wieczerzanie.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa wieczerza w literaturze

BENWOLIO
Coś ten wiatr zawiał, zdaje się, i na nas,
Wieczerza stoi, spóźnimy się na nią.

William Shakespeare, Romeo i Julia

Ale tymczasem ściemniło się, więc Staś odprowadził dziewczynkę do zeriby, gdzie czekała już na nich wieczerza. Oboje byli w doskonałych humorach: Nel dlatego, że uratowała słoniowi życie, a Staś dlatego, że widział jej błyszczące jak dwie gwiazdki oczy i rozradowaną twarzyczkę, która wyglądała czerstwiej i zdrowiej niż kiedykolwiek od czasu wyjazdu z Chartumu.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Dama, równie litością tknięta, przypomniała sobie, że ma klucz od tych drzwi, przez które markiz, nie chcąc, aby go widziano, niekiedy do domu wchodził, i rzekła:
— Idź i otwórz mu cichaczem; wieczerza jest przygotowana, tylko jeść jej nie ma komu, miejsca na nocleg także wystarczy.

Giovanni Boccaccio, Dekameron

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.