Trzeba przyznać, że na co dzień popełniamy wiele błędów językowych. Jeśli nieprawidłowo dobierzemy jakieś słowo lub użyjemy go w niewłaściwym znaczeniu, popełnimy błąd leksykalny. Tego rodzaju błędy omawiamy w wielu artykułach na Polszczyzna.pl. Warto więc zapoznać się z tym, czym właściwie są błędy leksykalne i jak ich unikać. Poniższe artykuły pomogą Ci uporządkować oraz utrwalić wiedzę z tego zakresu.
Błędy leksykalne – czym właściwie są?
Błędy słownikowe, czyli tak częste używanie pleonazmów (tzw. masło maślane), jak np. akwen wodny czy cofać się do tyłu, to tylko jeden z elementów zaliczanych do kategorii błędów leksykalnych. Oprócz tego należy do niej równie powszechne mylenie słów (paronimy). Często słyszymy pytania, jak należy mówić: efektowny czy efektywny, adaptować czy adoptować. Poza tymi kategoriami błędów występuje też niewłaściwe stosowanie frazeologizmów, jak np. nie zasypywać gruszek w popiele zamiast nie zasypiać gruszek w popiele.
Błędy leksykalne – jak ich unikać i nie popełniać?
Pomocne w tej kwestii będą artykuły specjalnie przygotowane przez nasz zespół redakcyjny, które omawiają każdy z tych rodzajów błędów. Bogaty zestaw poradników oraz tekstów językowych pozwoli zrozumieć dokładnie, czym są błędy językowe oraz jak ich unikać.